Balon Güvercin

Balon güvercin, bu güvercin ırkı süs güvercinleri arasındadır. En belirgin özellikleri güvercinlerin kursaklarını normalden farklı şekilde şişirmeleridir. Avrupa güvercin ırkından olan bu kuşlar, geçmişten bugüne 400 yıldır bilinen bir ırktır. Kursaklarını şişirmelerinin dışında, bu güvercinler dik duruşuyla dikkat çeker. Bir güvercine göre farklı bir vücut yapısında olması ve gösterişli görünümüyle Avrupa’da yaygın olarak yetiştirilerek, günümüze kadar ulaşmış bir ırktır.

Balon güvercinlerin özellikleri

Balon güvercinler beyaz, siyah, sarı ve kırmızı renklerde olurlar. Uzun bacaklarıyla dikkat çekerler. Avrupa’da bulunan güvercin yetiştiricileri bu türdeki güvercinlerin gösterişli yapısını, performansını değerlendirmek amacıyla başka güvercin ırklarıyla çiftleştirmişler ve daha farklı ırklarda oluşturmuşlardır.

Balon güvercinler kendi içlerinde de bazı farklılıklara sahiptir. Bunlar paçalı ve paçasız olarak iki farklı türde olabilir. Özellikle Almanya, İngiltere, Fransa, Belçika, İspanya ve Çek Cumhuriyetinde yoğun şekilde beslenmektedir. Oldukça iri yapıya sahip kuşlardır. Vücutları yaklaşık olarak 50-60 cm uzunluğunda olur. Balon güvercinlerin ağılığı ise, 625-800 gram kadardır. Kursaklarını şişirdiklerinde oldukça ihtişamlı olurlar.

Bu türdeki güvercinlerin yaklaşık olarak 27 türü bulunur. Ancak en önemli özellikleri hepsinde kursakların aşırı şişirilmesi yani tıpkı bir balon gibi ve dik duruşlu olmalarıdır. Almanya’da 14 türü, İspanya ve Belçika ‘da 1 türü, Çekoslovakya’da 4 türü, İngiltere’de 3 türü, Fransa’da da 2 türü yetiştirilmektedir. Balon güvercinleri yetiştiricilerin yarışmalara katıldığı, güzel görünümlü türlerdendir.

Balon Güvercin FiyatlarıBalon Güvercin İlanlarıBalon Güvercin Sahiplendirme

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.