Çakmaklı Güvercin

Çakmaklı Güvercin, Özellikle ülkemiz olmak üzere güvercin yetiştiriciliği çok fazladır. Bunun nedeni tabi ki insanların güvercine olan sevgileri ve eskilerden gelen güvercin sevdasıdır. Birçok insani güvercinlere olan sevdası nedeni ile güvercinlere verilen değer oldukça fazladır. Güvercinlerin çok fazla ırkı bulunmaktadır. Bu ırklara verilen isimler genellikle güvercinlerin özelliklerine göre değişmektedir. Hatta bazı güvercinlerin isimleri o güvercin ırkının bir özelliğinden de gelmiş olabilmektedir. Güvercin ırklarından bizim konumuz olan ırk çakmaklı güvercin, birçok özelliği ile insanların ilgi odağıdır. Birazdan sizlere bu güvercinin vücut özelliklerinden bahsedeceğiz. Çakmaklı güvercin aslında diğer türlerden daha az tutulmaktadır. Diğer türlerin görünümü itibariyle daha asil ve güzel durması insanları diğer ırklara doğru çekmektedir. Fakat çakmaklı güvercinin de duruşu ve tatlı rengi ile insanları kendisine rahatlıkla çekmektedir.

Fiziksel olarak oldukça iri olan bu ırkın omuzu oldukça geniş bir yapıdadır. Diğer iri güvercinler sizi bu güvercinlere benzerliğinden dolayı yanıltmasın. Bu ırkın bel yüzeyinde herhangi bir renk farklılığı yani leke ve benzeri şeyler olmamalıdır. Bu ırk kanatlarını her zaman kuyruğunun üzerinde tutar ve kesinlikle duruşunu dik olarak korur. Irkın gövde rengi oldukça parlaktır ve üzerinde bulunan maviler mat renktedir. Bu özellikler küçük ama önemli özelliklerdir. Çakmaklı güvercin, sert bakışlıdır ve gagasının rengi siyahtır. Gözlerinde kesinlikle damar bulunmaz ve kirli beyaz bir renktedir. Güvercinlerin bu özellikler diğer ırklardan rahatlıkla ayırt etmenizi sağlayabilmektedir. Diğer bir özelliği ise kafasındadır. Kafası da vücudu gibi iridir ve armut kafa olarak adlandırılır. Baştan göğüs kafesine kadar gümüş renginde parlaktır. Fakat bu renk mat ise diğer ırkların kırması ya da farklı bir ırk olabilmektedir. Çakmaklı güvercin rahatı çok seven bir hayvandır. Aslında bu özellik birçok kuş türünde vardır. Güvercini rahat edeceği ve ısı değerleri güzel olan yerlerde beslemelisiniz. Öyle ki rahat yeri bulan bu ırk yerini sever ve uçursanız bile kesinlikle geri yuvasına döner. Bu ırk rahatlığını gözle görülür bir şekilde size hissettirecektir. Bu nedenle rahat mı rahat değil mi diye nasıl anlayacağım? gibi soruları kafanızdan çıkarın. Çakmaklı güvercin diğer türlere göre özgürlüğü çok daha sevmektedir. Bu nedenle bu türü besliyorsanız sabahları yem vermeden önce kafes kapısı açılmalı ve serbest bırakılmalıdır. Böylelikle güvercinin özgürlüğünün kısıtlanmamış olması sağlanmaktadır.

Çakmaklı güvercin kesinlikle kümes dışında rahatsız edilmemelidir. Bunun en büyük nedeni ise rahatsız edilen güvercin yüksek bir yere konarak sizden korunur ve bunu birkaç kez yaptıktan sonra alışkanlık haline getirir. Bu da sizlere büyük sorunlar yaşatabilir. Çakmaklı güvercinin fiziksel özelliklerinden en büyüğü kuyruğudur. Kuyruğu oldukça ak olmalıdır. Öyle ki birçok güvercin yetiştiricisi Bu güvercin türünü bu kısımlarından anlamaktadırlar. Çakmaklı güvercin dışarıya çıkarıldığında uçarak gözden kaybolduysa hemen korkmayın eğer yukarıda yazdıklarımı titizlikle ve özenle yaptıysanız birkaç saat sonra güvercininiz sizi kapıda bekleyecektir. Makalenin sonlarına doğru söylenmesi gereken bazı şeylerden biriside bu güvercinlerin genel güvercinlere göre daha koyu renkte olmasıdır. Bu güvercin kesinlikle tam olarak beyaz yada tam olarak siyah olamaz. Sizde bu güvercini alacaksanız kesinlikle güvercin türlerini ayırt edebilen insanlardan yardım istemelisiniz.

Çakmaklı Güvercin FiyatlarıÇakmaklı Güvercin İlanlarıÇakmaklı Güvercin Sahiplendirme

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.