Kedi Peritonit Hastalığı

Peritonit
Batın Hastalıkları-PeritonitKarın boşluğunun çeperi ve içindeki organların dış yüzeyi karın zarı olarak bilinir. Bu zar çeşitli nedenlerden dolayı iltihaplanabilir: Enfeksiyon, karın duvarı ya da bağırsaklardaki bir yırtıktan içeri girer, enfeksiyon batındaki diğer organlardan sıçrar, tümörler mikroplar kan ya da lenf sistemi yoluyla gelir.

Belirtiler
Peritonit belirtileri Karında sürekli ağrı, ”iki büklüm” şekilde oturma, kusma, ishal ya da kabızlık, ateş, iştah kaybı.

Peritonit Tedavisi
Acil veteriner yardımına ihtiyaç vardır. Teşhis için kan testleri gerekebilir. İlaçlar bulaşıcı hastalıklarla savaşabilir ve dahili bağışıklık oluşturma ihtimalini azaltabilir.

Bulaşıcı Kedi Peritoniti
Batın ile bulaşabilecek hastalıklardan biride kedi peritonitidir. Kedi karın boşluğu enfeksiyonu bir virüsün neden olduğu ve genellikle üç yaşından daha küçük kedilerde görülen bir hastalıktır. Karın zarını etkiler ve karaciğer, böbrekler ve beyinin de dahil olduğu bir takım organlara sirayet edebilir. Çoğu kedi bu hastalığa yakalandıktan bir kaç hafta sonra ölür.

Belirtileri Nelerdir?
Belirtiler: Ateş, kronik kilo ve sağlık kaybı, karında ödemli şişkinlik, kusma, ishal, sarılık, solunumla ilgili belirtiler ve sinir sisteminde anormallikler.

Tedavisi
Kedileri bu hastalıktan korumak için geliştirilen bir aşı bulunmaktadır. Tedavi sıvı takviyesi ile su kaybına karşı mücadele, vitamin desteği ve hormon katkısı, antibiyotikler ile ikincil hastalıklarla savaşmayı içermektedir. Kedinizi sıcak tutun ve bolca sıvı verin.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.