Kedilerde Doğum

Kedilerde Doğum Problemleri
Kedilerde Doğum-Kedilerde Doğum ProblemleriKedilerde doğum genellikle kediler doğum yaparken fazla problem yaşamazlar. Bununla birlikte eğer dişi kediniz zorluk yaşanan bu nadir durumla karşı karşıya kalan kedilerden biriyse onu ılık (22-24 santigratlık) bir odaya yerleştirin ve doğum kutusuna bir battaniye ya da sıcak su torbası koyun. Evinize gelmesi için veterineri arayın ya da ameliyat için götürmeniz gerekiyorsa derhal harekete geçin.

Kedinizi sıcak, yatak malzemesiyle döşeli bir kutuda, ısıtılmış bir arabada götürün. Veterineriniz sezaryen ameliyatı yapmak isteyebilir, sıkışmış kedileri elle çıkarmak zorunda kalabilir ya da rahim ataleti durumu için ilaç verebilir, dolayısıyla zamanlama son derece önemlidir.

Zor Doğumlar
Kedilerde Doğum-Zor DoğumlarDoğum sırasında yavru kedi doğum kanalında sıkışabilir. Dişi kedinizin doğum kanalı çok küçük olabilir ya da yavru çok büyük olabilir. Eğer yavru kedi kısmen vulvadan çıkmışsa ve kedi onu tamamen çıkarmakta zorlanıyorsa, ellerinizi yıkayın, yavruyu ve vulva girişini parafinle, vazelinle ya da sıcak suya batırılmış ince sabun parçalarıyla yağlayın. Sıkıca ama dikkatli bir şekilde yavru kedinin tutabildiğiniz kadarki kısmını kavrayın ve kedinin ıkınmasıyla koordineli olarak yavruyu dışarı çekin. Yavruyu çok sert çekmeyin, dikkatlice çekerken hafifçe döndürmeniz faydalı olabilir.

Sezaryen Ne Zaman Gereklidir?
Eğer dişi kedinizin, aşırı dar bir leğen kemiği gibi doğumu güçleştirecek anatomik bir kusuru varsa, veteriner kamileliğin 63. gününde ya da dişinin doğumun ilk evresine girdiğinde sezaryen yapmaya karar verebilir. Sezaryen kısa süren, düşük riskli ve dişi kedinizin yavrularına bakmasına ve sonraki hamileliklerine engel teşkil etmeyen bir operasyondur.

Solgun Dişi Kediniz
Doğum, çok sayıda yavru doğuran bir dişi kediden çok şey alıp götürebilir. Dişinin doğumdan sonra dinlenmeye ihtiyacı vardır ve bir süre oldukça güçsüz görünebilir. Ancak ertesi gün yavruların bakmak için kendini toplamaya başlar ve yeniden normal yiyip, içmeye başlar. Eğer böyle olmazsa ciddi bir sağlık problemi olabileceğinden derhal bir veterinere başvurmalısınız.

Doğum Sırasında Veterineri Aramanız Gereken Durumlar
Dişi yavru kedi doğurmaksızın iki saattir ıkınma halindeyse veterineri arayınız.
Vulvadan kan veya renkli bir akıntı geldikten sonra altı saattir ıkınma olmamışsa
Dişi kedinizin halen rahminde yavru bir ya da birden fazla sayıda kedi taşıyor görünüyor olmasına rağmen, iki saattir ıkınma olmamışsa
Doğumdan Sonra Veterinerinizi Aramanız Gereken Durumlar
Dişinin vajinasından kanamaya geliyorsa (2 çay kaşığından fazla)
Renkli, beyaz ya da kötü kokulu vajinal bir akıntı görünürse
Dişi kediniz hareketsiz ve donuk görünüyorsa
Doğumdan 12 saat geçmesine rağmen normal bir şekilde yiyip, içmeye başlamamışsa
Dişi kedi hâlâ ıkınıyorsa
Dişi kediniz yeni doğan yavrularına karşı ilgisizse

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.