Kedilerde Gelişim Etkileyen Faktörler

Kedilerde Gelişim-Kedilerde Gelişim Etkileyen FaktörlerKedilerde gelişim zaman zaman röntgen sayesinde, radyasyon ve belirli kimyasallar genlerin temel özelliklerinde değişikliğe yol açabilirler. Mutasyon adı verilen bu değişiklikler üreme hücrelerinden meydana gelen vücutta farklılaşmış özelliklerin görünmesine neden olur.

Çok nadir meydana gelen mutasyonlar dışında her bir bireysel vakada genlerin kendilerini ”ifade” ediş şeklini etkileyen diğer faktörler vardır. Bazen genetik olmayan, kalıtsal olmayan süreçler gelişir, bunlar döllenme sonrası embriyonda meydana gelen tuhaflıklardır. Hücreler, büyüyen dokular içinde yerlerini alırken dizilim tam doğru gerçekleşmez ve bu, söz gelişi benekli bir kürkteki beyaz rengin dağılımında olduğu gibi, bir takım farklılıklara yol açabilir.

Bağlı Genler
Genler, genel olarak 19 çift kromozomlar arasında dağılmakta ve öz hücreler her buluştuğunda ”yeniden düzenlemekte” ise de, üreme dönemlerinde birbirlerine çift olarak yapışık hareket eden bazı genler vardır. Bunlar nesilden nesile geçerler ve aynı kromozom üzerinde yan yana dururlar.

Cinsiyet Bağı
Kedilerde Gelişim-Cinsiyet BağıBu bağlı genlerden bazıları, sadece bir tek kromozom üzerinde taşınırlar. Kedilerde cinsiyet bağına en iyi örnek, üç-renkli kedilerin her zaman dişi olmasıdır. Bunun nedeni, üç renklinin kürkünün, baskın turuncu ve çekinik turuncu genin birleşimiyle üretilmiş olmasıdır. Bunların her ikiside X kromozomuna bağlıdır. Dolayısıyla, böyle bir birleşimden bir XY erkeğinin üretilmesi beklenemez.

Taklitçi Genler
Her yönüyle birbirinden farklı genler bazen, benzer bedensel görünümler üretebilirler. Bunlara ”taklitçi” genler denir. Cornish ve Devon olarak bilinen iki kedi türünde bu genler vardır. Bu iki tür her ne kadar birbirine çok benziyor olsa da, genetik olarak farklıdırlar ve bağımsız gelişirler.

Maskeli Genler
Kedilerde Gelişim-Maskeli GenlerKedilerde gelişim tetikleyen genler, diğer genler tarafından ortaya çıkarılan bazı özelliklere bastıran güçlü bir etki oluşturduğunda, Epistasis olarak bilinen bir fenomen ya da maskeleme meydana gelir. Bunun en iyi örneği non-agouti (kırçıllı olmayan,tek renklilik) geninin tüm tekir kedi genlerinin etkilerini maskelemesidir. Bu örnek, tekir genlerine sahip bir siyah kedinin neden tekir kedi özelliği göstermediğini açıklar: non -agouti geni, kürkteki kırıçıllı tüy özelliğini maskelemiş ve düz siyah bir görünüm ortaya çıkmıştır. Zaman zaman görünen kısmı maskeleme, düz renkli yavruların kürklerindeki belli belirsiz tekir kedi.

Kötü Genler
Genlerin etkileri her zaman olumlu ya da faydalı değildir. Bazıları kötü ve hatta öldürücü etkiler üretirler.

Beyaz Gen
Baskın beyaz gen çoğunlukla iç kulağın dokusunu zayıflatır. Bundan dolayı, beyaz kediler, özellikle mavi gözlü olanlar sağırlık eğilimlidirler.

Siyam Geni
Beyaz gen gibi, siyam geni de sağlık sorunu üretme eğilimindedir. Bu sefer noksanlık gözün beyne olan optik sinir bağlantısında meydana gelir. Bu kötü ”anatomik bağ” zayıflamış binoküler görüşe ve kedilerin gözlerini şaşı yaparak düzeltmeye çalıştıkları çift görüşe neden olur.

Manx Geni
Kedilerde Gelişim-Manx GeniManx geninin kuyruksuzluğa sebep olan etkisi, insanlardaki spina bifida rahatsızlığına benzer. Manx geni, Manx geni içeren bir yumurta yine Manx geni taşıyan bir sperm tarafından döllendiğinde, yavruların rahimde ölmesine neden olan daha kötü bir durum ortaya çıkarır. Dolayısıyla, Manxlar safkan değildir. Gerçek şu ki, hayatta kalan bir Manxın ebeveynlerden aldığı kromozom çiftinde sadece bir takımı Manx geni taşıyabilir.

Diğer Kötü Genler
Anormalliğe sebebiyet veren diğer genler şunlardır:

Ön ayakta yarıklık
Fazla parmaklılık
Tüsüzlük (bazen Rex genleriyle alakalıdır)
Kulakların farklı bir yerde çıkması
Gelişmemiş testisler

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.