Kedilerde Müdahale

Kedilerde Müdahale
Yaralı ya da bilincini yitirmiş bir kedinin hayatını kurtarmak için kanamanın durdurulması, şoka müdahale edilmesi, soluk borsunun temizlenmesi ve suni teneffüs verilmesi gibi kedilerde müdahale ilk yardım yapılması gerekli olabilir. Bu nedenle temel ilk yardım bilgisine sahip olmanız önemlidir. Acil bir durumda mümkünse bir arkadaşınıza veterineri aratıp, siz derhal ilk yardıma başlamalısınız.

Yapılmaması Gerekenler
Tehlikede olmadığı sürece (örneğin yol ortasında değilse) kediyi hareket ettirmeyin
Salya, kan ya da kusmuğu boğazına kaçıp nefes yollarını tıkayabileceğinden başını kaldırmayın
Kediye ağızdan sıvı ya da katı bir şey vermeyin
Müdahale Nasıl Yapılır
Kedilerde Müdahale-Müdahale Nasıl YapılırEğer kaza geçirmiş bir kediyi hareket ettirmeniz gerekiyorsa altına bir bez yayın ve hamakta taşıyormuş gibi taşıyın. Kedinizi öncelikle sabit tutmanız gerekebilir. Kediyi sakin, sıcak bir yere yatırın ve üzerine bir battaniye örtün.

Yanına sıcak su torbası koyun. Sıcak su torbasının yakmadığından emin olun, en güvenlisi torbanın bir bez parçasıyla sarılmasıdır.

Nabzını Ölçün
Kedinin bazını bacakların gövdeye birleştiği yerden ölçebilirsiniz.

Nefsini Kontrol Edin
Eğer kediniz soluk almıyor ya da soluk alıp vermesi düzensizse: tasmasını çıkarın, ağzını açın, dilini dışarı çıkarın, salya, kan, kusmuğu varsa temizleyin ve suni teneffüs uygulayın.

Kalp Atışını Kontrol Edin
Kalp atışını parmak uçlarınızı hemen ön ayakların gerisine, kedinizin göğsünün alt kısmı üzerine yerleştirerek hissedebilirsiniz. Eğer gerekiyorsa her iki elinizi kullanarak, kalbin üzerini dikkatlice ( kaburgalar çok narindir) ovarak kalp masajı yapabilirsiniz. Aynı amanda suni teneffüs de uygulayın

Acil Müdahale
Kanama varsa durdurun
Acil yardım uygulayın
Kediyi battaniye veya sıcak su torbalarıyla sıcak tutun
Veterineri arayın
Olası Bayılma Sebepleri
Sara nöbeti, kalp hastalığı, zehirlenme, şeker hastalığı, aşırı soğuğa maruz kalma ihtimalleri.

Suni Teneffüs
Kedilerde Müdahale-Suni TeneffüsKediniz bilinçsiz olmadığı ve sırtı ya da arka ayaklarının incinmiş olma ihtimali olmadığı sürece, yapılacak en iyi şey kediyi sallamaktır. Bu, nefes yollarındaki sıvı ve mukusu temizleyecek ve kedinin nefes alabilmesini sağlayacaktır.

Eğer bu işe yaramazsa, sizin için en kolayı harici metodu uygulamanızdır. Eğer kedi bilincini yitirmişse veya göğsünün incindiğinden şüpheleniyorsanız, ağızdan-ağza metodu uygulayabilirsiniz. Her iki metotta da kedinizi uygulama sırasında yan yatırın.

Harici Metot
Her iki avuç içinizi kaburgaların üzerinden, göğsün üstüne yerleştirin ve akciğerlerden havayı çıkarmak için ellerinizi sertçe aşağı bastırın. Ancak çok sert de bastırmamaya dikkat edin aksi halde kaburgalara zarar verebilirsiniz. Baskıyı kaldırın böylece göğüsler genişleyecek ve ciğerler yeniden havayla dolacaktır. Bu hareketi 5 saniyelik aralıklarla tekrarlayın.

Ağızdan Ağza Metot
Nefes yollarının açık olduğunu kontrol edin kedinin burnuna dudaklarınızı yerleştirerek 3 saniye kadar hava üfleyin. 2 saniye bekleyin ve tekrarlayın.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.