Kedilerde Uyku

Kediler, ister vahşi ister ev kedisi olsunlar, zamanlarının büyük bir kısmını hayret verici şekilde uyku ile geçirirler. Özel anatomik ve psikolojik tasarımları, ”mekanizma”larının kısa süreli patlamalar şeklinde kullanılması gerektiğini gösterir. bir avcı kediden kısa süreli zaman dilimleri ve mesafeler içinde yüksek performans beklenir, dayanıklılık ve direnç değiş. bu nedenle kediler dinlenmekten ve gevşemekten büyük zevk alırlar.

Konfora düşkünlük, pencere kenarındaki sıcak nokta veya rahat bir minder, kedi hayat tarzının önemli unsurlarıdır. Her şeyden önce bir kedi, bir kaç dakikalık kısa dalışlar şeklinde olsa da (bildiğimiz ”kedi uykusu”), günde ortalama on altı saat uyur. Memeli hayvanlar içinde kedilerin, niçin en büyük uykucu oldukları anlaşılmamaktadır.

Bir Kedi Uyurken Neler Olur?
Kedilerde Uyku-Bir Kedi Uyurken Neler OlurUyanık veya uykudayken, kediler sürekli olarak çevresel uyarılardan gelen bilgileri alır ve işlem yaparlar. Bilimsel deneylerde, kediler, uyarılara tamamen kapalı bir ortama yerleştirilmiş ve beyin faaliyetlerine ait elektro-ensefalogram yorumları kaydedilmiştir. Bu uyarı yoksunluğunun etkisi, kedi beyninin temel vücut fonksiyonlarını sürdürecek bir seviyeye gelene kadar kendini yavaş yavaş kapatmasıdır.

Kendi kendine düşünce oluşumuna ya da fikir üretmeye dair bir kanıt yoktur, bir kedi aynı şartlar altındaki bir insandan farklı olarak bu tip durumlarda şiir bestelemez veya geçmişte yaşadığı en sevdiği anları hatırına getirmez. Uyuyan kedilerin beyinleri de elektro-ensefalograflarla incelenmiş, derin ve hafif uyku evreleri ayırt edilmiştir Kedi uykusunun yüzde otuzu derin, yüzde yetmişi hafiftir.

Kedilerde Uyku-Bir Kedi Uyurken Neler Olur?Evreler dönüşümlü olarak birbirini izler ve uyku sırasında kedinin rüya gördüğüne dair kanıtlar vardır. Gariptir ki, derin uyku seviyelerinde bir kedinin beyni uyanık olduğu zamanlar kadar faaldir ve duyu organları sayesinde dış tehlike sinyallerine karşı sürekli alarm halindedir. Bu nedenle uyuyan bir kedinin kuyruğunu, nasılsa bir şey olmaz diye yanlış bir inançla çekmeye kalkmayın zira uyanması an meselesidir.

Kedilerin Uyuma Yerleri
Kediler bir şöminenin yanı, güneşli bir cam kenarı veya merkezi ısıtma kazanının üzeri gibi sıcak yerlerde uyumayı severler. Vücut sıcaklığının çekiciliğiyle bir bebeğin yanında kıvrılabilirler ancak istemeden çocuğu boğabilmeleri tehlikesine karşı bu huylarında vazgeçirilmeleri gerekir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.