Kedilerin Duyuları

Koku ve Tat Duyuları
Renklerin kediler için çok önem taşımamasının bir nedeni kedilerin tat ve koku duyuları onlar için bize göre daha önemli bir rol oynamasıdır.

Burun ve Koklama
Kedilerin Duyuları-Burun ve KoklamaBazı uzun burunlu hayvanlarda, burun içi astarının katlanış şekli dolayısıyla yüzey alanı son derece geniştir ve koku duyusu muazzam ölçüde gelişmiştir. örneğin uzun burunlu tilki teriyer’in burnunda yaklaşık 147 milyon özelleşmiş sinir ucu bulunmaktadır.

Diğer yandan kedide yaklaşık 19 milyon sinir ucu bulunurken insanda 5 milyon kadar sinir ucu bulunmaktadır. Kedi burnu, özellikle azor bileşikleri içere kokuya karşı hassastır. Bu özelliği kedinin azotça zengin kimyasallar yayan kokmuş ve bozulmuş yiyecekleri reddetmesini sağlar.

Kediler ve Yaban Sümbülü
Kedilerin Duyuları-Kediler ve Yaban SümbülüKedilerin kendilerini yaban sümbülüne (nepeta cataria) nasıl kaptırdığını görmek ilginçtir. Bu yeşil bitkiyi yerken kedinizi seyredin, yediği şeyle adeta flört ettiğini göreceksiniz. Bu davranış bir erkek kedinin, bir dişi kedi gördüğünde sergilediği davranış biçimine benzer.

Yaban sümbülü kokusunun kedileri heyecanlandırmasının nedeni muhtemelen, kraliçenin salgıdalığı bir maddeyle yakından ilişkili transnepetalakton adı verilen kimyasal bir madde içermesindendir.

Vahşi kediler de yaban sümbülüne aynı şekilde tepki vermektedirler. Bu bitki kraliçe kedilerle hadım edilmiş erkek kedileri de etkilemektedir ama bu etki normal erkek kedilerdeki kadar güçlü olmaz. Kedi otu adı verilen diğer bir bitki de benzer bir etki yaratmaktadır.

Koku Yayma
Bazı kediler dahil olmak üzere pek çok etobur hayvan olarak bilinen garip dil yuvarlama, burun büzüştürme mimiğini yaparlar. Bu hareketin, kedi gibi pek çok memelinin damağında bulunan ve Jacopson organı olarak bilinen yapıyla bağlantılı olarak bazı kimyasalları, muhtemelen seksüel kokuları yaydığı düşünülmektedir. Bu organ oldukça küçük olup evcil kedilerde az gelişmiştir ve bu nedenle koku yayma hareketi, aslan ve kaplan gibi kedi cinslerine göre daha az belirgindir.

Dil ve Tat
Kedilerin Duyuları-Dil ve TatKediler, tatlılar da dahil olmak üzere insanların yedikleri yiyecekleri onlarla paylaşmaya pek hazır olan köpeklere göre daha seçicidirler ”şeker” alıcıları bulunurkeni tamamen etobur olan kedilerde bu alıcılar bulunmaz. Bilim adamları her iki hayvanın dilindeki sinirler üzerinde çalışmışlar ve köpek dilinde beynine ”tatlı tadı” mesajı taşıyan kanallar olduğunu bulmuşlardır. ancak kedide bu tip tatlıya duyarlı sinir yolları bulunmamıştır.

Kedinin tatlıya düşkün olmayışının ana nedeni bir etoburun buna ihtiyacı olmamasıdır ama aynı zamanda şekerli gıdalar, sindirim problemi yaratması bakımından da kedigillere göre değildir. Bir kaç günlük yavru kedilerin iyi gelişmiş tat alma duyuları vardır ancak bizde olduğu gibi yaş ilerledikçe bu duyunun keskinliği azalır.

İştah kaybıyla gelen geçici duyu kaybı bir üst solunum hastalığının yan etkisi olabilir. Kedi dilinin törpüye benzer üst yüzeyi geriye doğru yatmış ve gerçekte tırnaklarda bulunan aynı maddeden yapılmış yüzlerce küçük çıkıntıdan oluşmaktadır. Bu özellik büyük kemirmelerine yardımcı olurken, evcil kedi gibi küçük kedigillerin kürklerini taramalarına yardımcı olur.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.