Kedilerin Gözleri

Kedilerin Gözleri
Kedilerin iç organları memelilerdeki temel yapıdan çok farklı olmamakla beraber gözleri dahil olmak üzere duyu organları bir avcıya özgü biçimde gelişmiştir.

Kedi Gözlerinin Gücü
Kedi Gözleri Kedi Gözlerinin GücüKediler tamamen karanlık ortamda insandan daha iyi göremezler ancak gözleri en loş ışığa bile hemen adapte olur. Kedi gözü etrafta bulunan en küçük ışık parçasını dahi alıp, işleyebilir. Retinası, insan retinasına göre pek büyük olmasa da, kornea, gözbebeği ver merceğide büyük olduğu için bize göre çok daha fazla miktarda ışık alırlar.

Mercek ve kornea retinaya daha yakın konumdadır ve ışığı daha keskin odaklamak için daha kavislidirler.Bu tasarımın diğer bir avantajı kedilerin göz yuvarlaklarının bize göre yuvarlak ve kısa olmasıdır ki bu kedilere geniş bir görüş açısı sağlar.

Karanlıkta ”görebilme” kabiliyeti insanda, kedi gözünde bulunan ve tapetum lucidum olarak bilinen ışığı muhafaza eden özel mekanizmadan yoktur. Bu yansıtıcı yapı, retinanın arkasında yer alır ve çok etkili birer ayna görevi gören özel pırıltılı hücrelerden oluşan 15 katmandan oluşur.

Gözbebeğinde Işık Etkisi
Kedi Gözleri Gözbebeğinde Işık EtkisiKedinin dar ve uzun gözbebekleri retinayı güçlü ışıktan korur. Elbette gözbebeklerinin tamamen kapanması, gerektiğinde göz kapağı kapatılabileceğinden anlamsız olurdu. Bu nedenle göz bebekleri maksimum ölçüde küçülür, iki uç noktada küçük toplu iğne başı büyüklüğü alırken sadece orta bölümde tamamen kapanır.

Kedilerin Gözleri Nasıl Çalışır
Kedi Gözü Nasıl ÇalışırKedi gözü bir kamera gibi çalışır. Işık, içeri giren ışık miktarını kontrol eden hareketli bir aralıktan geçer (iristeki gözbebeği) ve mercek tarafından odaklanır. Kedi gözündeki mercek, odak noktasına değiştirmek için ileri geri hareket eden kameranın aksine, kendisine bağlı kasların çekişi ile şekil değiştirerek odaklama yapar. Son olarak ışık, optik sinirler aracılığı ile beynin yorum merkezlerine sinyaller gönderen retinaya (gözün film şeridinde karşılık gelen bölümüne) düşer.

Bizdeki retina gibi kedi retinası da iki tip alıcı hücre içerir; çubuk hücreler ve koni hücreleri. Çubuk hücreleri iyi gece görüşü ve az ışığa duyarlık sağlarken koni hücreleri çözücü güç verir. Kedi gözünde insana göre nispeten daha çok çubuk hücresi ve daha az koni hücresi bulunur. Dolayısıyla düşük ışık seviyelerinde daha etkili iken detaylı görüntü çözme gücü zayıftır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.