Kedilerin Tuvalet Zamanları

Kedinizin kum kabını (tuvaletini) temizlerken, günde en az 2-3 topaklaşmış çiş atıklarını almanız gerekir. Tuvalet kabınızda ortalama olarak 1,5 günde bir katı dışkı olması gerekir. 2 gün en fazla 3 günde bir kedinizin katı dışkı yapması gerekir.

Aksi durumlar, kedinizde bir sağlık problemi olduğunu, bağırsak ve mide flora lafından sorun olduğunu, yani sindirim sisteminin doğru düzgün çalışmadığını gösterir. Dolayısıyla bu süre uzuyorsa veterinerinize başvurmanız gerekir.

Böyle durumlarda insanlar genelde beklemeyi tercih eder, lâkin bazen dakikalar bile önemli olabiliyor. Lütfen böyle bir durumla karşılaşırsanız hiç vakit kaybetmeden bir veteriner hekime kedinizi muayene ettiriniz. Hemogram tablosuna mutlaka baktırınız. Ultrason ve röntgen çektiriniz. Zira viral parazitsel ve diğer konular, elle muayene ile anlaşılması mümkün olmayan rahatsızlıklardır. En azından bir hemogram yani kan sayımı gerekir. Ancak yapılması gereken en önemli test Elisa’dır. Elisa gibi testleri biraz maliyetlidir ancak genelde kesin sonuca yakındır. Veteriner kliniğinizin böyle bir seçeneği yok ise VetLab – Veteriner Tahlil Laboratuvarını kullanabilirsiniz.

Tekrar altını çizmek istiyorum. Yapmayan ve ” Birşeyi yok. Geçer. ” diyen hekimlere HEMEN itibar etmeyiniz. Sindirim sistemi rahatsızlıkları, başında müdahale edilmezse çok büyük cerrahi müdahaleler gerektiren haller alabilirler.

Scottish Fold Kulübü
Breeder of Excellence Cattery
İsmail Usta

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.