Mantolu Güvercin

Mantolu Güvercin, Güvercinler genel olarak orta büyüklükte, küçük başlı ve kısa boyunlu oldukça hassas bir yapıya sahip kuşlardır. Gagaları kısa kanatları ise orta uzunluktadır. Oldukça hızlı uçabilen bu kuşlar ticaret için beslenebildiği gibi süs amaçlı da yetiştirilebilmektedir. Süs amaçlı yetiştirilen güvercinlerin başında mantolu diğer adı ile montlu güvercinler gelmektedir.

Hindistan kökenli bu kuşlar da genel özellik birkaç parçadan meydana gelen boyun tüyleridir. Bu tüyler kuşun kafasını kaplayacak şekilde ahenkli bir görünüş vermektedir ve kuş adını bu görünüşünden almaktadır. Orta büyüklüğe sahip bu ırk dik duruşlu ve kafası hafifçe arkaya doğru olan bir yapıya sahiptir. Genellikle siyah, beyaz, sarı ve kırmızı olabildiği gibi desenli renklere sahip olan türleri de vardır.

Performans, yüksek uçuş mesafesi, takla veya form gibi özellikleri bulunmayan bu kuşların yetiştirilme amacı güzellik ve süstür. Bu güvercin ırkı da diğerleri gibi meyve, taneli ve çekirdekli tohumlarla beslenirler.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.